O ewolucji, jaką przeszły grzejniki domowe

O ewolucji, jaką przeszły grzejniki domowe

Grzejniki, które potocznie określane są kaloryferami, są podstawowym sprzętem w instalacjach centralnego ogrzewania. Stosowane są już od wielu lat, jednak to, jak wyglądają, wielokrotnie zmieniało się w czasie.

Grzejniki – od starożytnego Rzymu do XXI wieku

Za wynalazców centralnego ogrzewania uznaje się starożytnych Rzymian. To właśnie w ich domach montowano tak zwane hypocaustum, które stanowiło system ogrzewania podłogowego. Składał się on z pieca, który ogrzewał powietrze przepływające kanałami pod posadzką budynku.

Współczesny grzejnik skonstruował Franz San Galli – urodzony w Kamieniu Pomorskim Niemiec. Jego kaloryfer, który nazywany był wtedy „gorącą skrzynką”, został po raz pierwszy zamontowany w 1855 roku w Sankt Petersburgu.

Stosowane obecnie grzejniki przeszły znaczą ewolucję formy i materiałów. W przeszłości wytwarzane były z ciężkiego żeliwa. Teraz wyparły je równie wytrzymała stal oraz lekkie aluminium. Starsze grzejniki żeberkowe zostały zastąpione przez estetyczne, a nawet dekoracyjne elementy grzewcze dostępne w różnych kształtach i kolorach.

Rodzaje grzejników – nie tylko pokojowe

Grzejniki to bogata rodzina produktów, które przeznaczone są do ogrzewania pomieszczeń. Ze względu na pełnione funkcje można podzielić je na różne kategorie.

Rozdaje grzejników:
grzejniki dekoracyjne Warszawa
– grzejniki łazienkowe
– grzejniki kanałowe

Kaloryfery pokojowe to najbogatsza gama elementów, które obejmują zarówno popularne modele płytowe, jak również inne warianty, w tym grzejniki ozdobne. Przykładowe modele: MAZE Radox, TESI Irsap.

Modele łazienkowe dedykowane są do ogrzewania łazienek, lecz ze względu na swoją drabinkową konstrukcję mogą również pełnić praktyczną rolę wieszaka na ręczniki i pomagać w suszeniu prania. Przykładowe modele: FURORE VERSO EU 50 Sunerzha, UPPER HORIZONTAL Radox.

Z kolei grzejniki kanałowe montowane są w podłogach i mają postać kraty – najczęściej umieszczane są przy tarasach, balkonach i innych dużych przeszkleniach.

Systemy podłączeń grzejnikowych

Grzejniki można podłączać na kilka sposobów zgodnie z ich konstrukcją. Podstawą doboru właściwego systemu podłączenia jest lokalizacja grzejnika.

Najpopularniejsze rodzaje przyłączeń to:
– przyłącza jednostronne – boczne, typu C
– przyłącza podłogowe – dolne, typu V lub VK
– przyłącza krzyżowe – stosowane do długich grzejników

Grzejnik jako ozdoba wnętrza

Dzisiaj grzejnik nie musi być nieestetycznym elementem aranżacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się grzejniki dekoracyjne łazienkowe i pokojowe, które posiadają fantazyjny design i w niczym nie przypominają klasycznych kaloryferów. Przywodzą na myśl nowoczesne dzieła sztuki użytkowej i przy tym doskonale dbają o komfort termiczny.

Wiele ciekawych grzejników dekoracyjnych można znaleźć w ofercie firmy AG Grzejniki Design, która posiada najszerszy asortyment tego typu wyposażenia w Polsce.

Dla osób chcących zamówić dekoracyjne grzejniki pokojowe czy grzejniki łazienkowe mają wiele ciekawych ofert do wyboru – warto wybrać się do salonów. Zamówienia można składać także online.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij