Maszyny CMM – jakie są rodzaje i jak działają?
Większa wydajność, ograniczenie kosztów i utrzymanie wysokiej jakości wykonania – to tylko jedne z wielu zalet postępującego przemysłu maszynowego, który szczególnie uwidacznia się w obecnych czasach. Owocuje on między innymi w maszyny cmm, charakteryzujące się szybkim procesem pomiarowym, wykorzystywanym na całym świecie w celu zoptymalizowania pracy małych i dużych przedsiębiorstw. Ich rodzaj zależy od mierzonego przez nas przedmiotu, do którego indywidualnie można zastosować ręczne maszyny współrzędnościowe lub bardziej skomplikowane i wielkogabarytowe maszyny pomiarowe.
Programowanie maszyn współrzędnościowych
Maszyny CMM zostały stworzone z myślą o tym, aby ułatwić i przyspieszyć przebieg pomiaru, dlatego nie warto przejmować się samą automatyką. Proces pomiaru nie powinien stanowić problemu dla osób, które zostały wcześniej przeszkolone. Zanim jednak do samego pomiaru dojdzie, należy skupić się na niezwykle ważnej kwestii – Programowaniu maszyn współrzędnościowych. Wykreowanie odpowiedniego programu to fundament samego procesu pomiaru na maszynie. To właśnie wtedy ustalamy, jakie przejazdy powinna ona wykonywać oraz jakie parametry przyjąć. Wówczas odczyt danych i otrzymanie wyników graficznych lub statystycznych przebiega poprawnie.
Skomplikowane pomiary maszyną CMM
Ogromną zaletą maszyn współrzędnościowych jest to, że pozwalają zmierzyć nawet bardzo duże i skomplikowane elementy. Dzięki liniałom pomiarowym, które dokonują analizy ruchów głowicy pomiarowej, możliwe jest poznanie współrzędnych jednostkowych punktów pomiarowych. Z ich pomocą, komputer wyznacza konkretne figury geometryczne. To właśnie z nich składa się element mierzony. Oznacza to w praktyce, że cechy figur są wymiarami. Tak skomplikowany proces nie byłby możliwy, gdyby nie kalibracja maszyn pomiarowych współrzędnościowych, czyli uprzednie skontrolowanie maszyny. A dokładniej – jej precyzyjności, używając do tego innych metod pomiarowych, które pozwolą następnie przeanalizować uzyskane wyniki i obliczyć możliwe odchylenia. Dzięki temu możemy być pewni, że maszyna działa poprawnie.
Rodzaje maszyn współrzędnościowych
Wybór maszyny CMM powinien być podyktowany tym, jaki pomiar jest dla Ciebie istotny.
Można posłużyć się zarówno maszynami CMM typu wspornikowego – dla mniejszych części, jak i maszynami przeznaczonymi dla większych elementów – tych o konstrukcji mostowej lub maszyn wysięgnikowych oraz portalowych. Maszyny CMM w zależności od potrzeb różnią się typem sondy. Spotkać możemy sondy wieloczujnikowe, czyli te związane z pomiarem kontaktowym i bezdotykowym, a także sondy stykowe – wysyłające impulsy elektryczne w momencie styku z powierzchnią obiektu. Wśród nich są także sondy bezstykowe, którym służy skaner optyczny, przesyłający informacje o odległości pomiędzy powierzchnią obiektu a sondą.