Kiedy i gdzie stosuje pale wiercone wielkośrednicowe

Kiedy i gdzie stosuje pale wiercone wielkośrednicowe?

Pale wiercone wielkośrednicowe są jedną z technologii wykorzystywanych podczas wykonywania fundamentów głębokich. Umożliwiają przenoszenie obciążenia na podłoże nośne, zapewniając tym samym stateczność obiektu. A w jakich sytuacjach mogą być stosowane?

Pale wiercone wielkośrednicowe – charakterystyka technologii

Pale wiercone to jeden z najbardziej podstawowych sposobów wykonania pali, przy czym w tym wypadku dotyczą one konstrukcji o dużych średnicach. To pozwala na przenoszenie obciążenia na głębiej położone, nośne warstwy gruntu, co sprawia, że pale wiercone znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas budowy mostów, tuneli oraz dróg. Mogą stanowić zabezpieczenie zboczy, a także istniejących budynków, chociaż trzeba uważać, ponieważ pale wielkośrednicowe są obecnie tak popularne, że często nadużywa się ich podczas posadowienia budynków mieszkalnych, czy niektórych obiektów przemysłowych. 

Pale wiercone wielkośrednicowe dokładniej opisuje Keller, a także wymienia, kiedy powinny być wykonywane. Tutaj chcielibyśmy jedynie podkreślić, że biorąc pod uwagę stateczność obiektu, a także koszty samej inwestycji, ważny jest odpowiedni dobór technologii, co jest możliwe dzięki konsultacji ze specjalistami. 

Jak przebiega wykonanie pali wierconych?

Posadowienie obiektu przy pomocy pali wierconych to skomplikowany proces, wymagający posiadania specjalistycznej wiedzy, a także ciężkiego sprzętu budowlanego. Pokrótce opiszemy, jak to przebiega, aczkolwiek należy podkreślić, że każdy z tych etapów dzieli się dodatkowo na wiele innych, mniejszych czynności.

Aby wykonać pale wiercone, należy zacząć od zagłębienia rury obsadowej. Następnie wierci się świdrem w rurze, a podczas wyciągania go, wyjmuje się także urobek. Wierci się tak długo, aż uzyskana zostanie głębokość przewidziana w projekcie. Przed przystąpieniem do następnych prac należy oczyścić dno otworu.

Gdy to już będzie gotowe, można wstawić zbrojenie, a także wprowadzać mieszankę betonową, podciągając jednocześnie rurę obsadową. To już ostatni etap, który prowadzi do wykonania pala ze zbrojeniem na całej wymaganej długości. 

Zalety i wady pali wielkośrednicowych

Zastosowanie tej technologii ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego ważna jest dokładna analiza charakterystyki obiektu, a także warunków gruntowych. Do zalet należy przede wszystkim duża dostępność różnych średnic, dzięki czemu można dopasować tę technologię do swoich potrzeb.

Pale wielkośrednicowe zapewniają bardzo wysoką nośność (do kilkunastu tysięcy kN, czyli kiloniutonów), przy jednoczesnym małym ryzyku osiadania. Możliwe jest wykonanie ich w różnych warunkach geotechnicznych, a podczas prac występują minimalne wibracje i wstrząsy, dzięki czemu technologię tę można stosować w sytuacji, gdy w pobliżu znajdują się inne obiekty. W ten sposób uzyskuje się duże długości, do kilkudziesięciu metrów, przy czym pale posiadają dużą sztywność na zginanie. 

Tak jak pisaliśmy, pale wielkośrednicowe mają również wady, a do jednej z nich należy ciężki oraz kosztowny sprzęt. To sprawia, że nie każda firma specjalizująca się w posadowieniu budynków, będzie miała w ofercie wykonanie pali wierconych. Cały proces jest też czasochłonny, wymaga doświadczonego nadzoru. W niektórych przypadkach konieczne będzie zrównoważenie ciśnienia wód gruntowych. To, co jeszcze należy do wad pali wierconych, to powstały w trakcie prac urobek, który może być uciążliwy w zagospodarowaniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij