Jakie napoje wybierać latem?
Elektrolity, czyli dodatnie i ujemne jony soli są niezbędnie do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lato to czas, kiedy w sposób szczególny potrzebujemy odpowiedniego nawodnienia, gdyż wraz z potem tracimy więcej wody niż zwykle. Upały sprzyjają odwodnieniu, dlatego konieczna jest podaż odpowiedniej ilości płynów. Jednak czy wszystkie są odpowiednie i zapewniają właściwy poziom wody w organizmie?
Jakich napojów lepiej unikać latem?
Są płyny, których latem lepiej nie pić. Wśród nich jest czarna kawa. Jej nadmierne spożycie wypłukuje cenne elektrolity, może prowadzi do szybszej utraty wapnia i magnezu. Te straty można zrekompensować pijąc kawę z mlekiem, które neutralizuje działanie kofeiny lub wypijając oprócz kawy szklankę wody.
W kawiarniach można często zaobserwować, że do silnej kawy, takiej jak espresso, podawana jest woda. Bowiem ok. 500 mg kofeiny może powodować znaczne straty wapnia i magnezu, które potem trudno zrekompensować w ciągu dnia. Oczywiście poza kawą należy unikać alkoholu, który w połączeniu z upałem powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Powoduje zaburzenia wchłaniania magnezu poprzez neutralizowanie witaminy D w organizmie.
Czy każda woda jest odpowiednia latem?
Oczywiście picie wody w czasie upałów to oczywistość. Jednak okazuje się, że nie każda woda może nam dostarczyć tyle samo jonów dodatnich i ujemnych, takich jak potas, magnez, sód, wapń, a także chlorki czy siarczany. W normalnych warunkach dobrze sprawdza się woda wysokozmineralizowana. Również wody lecznicze zawierają znaczne ilości elektrolitów, jednak nie należy pić więcej niż 1-2 szklanki dziennie, gdyż nadmiar również może szkodzić.
Do zwykłego uzupełniania płynów, kiedy nie jest się narażonym, na utratę elektrolitów sprawdzi się woda źródlana. Oczywiście można pić wodę z dodatkiem elektrolitów w proszku, które można kupić w aptece. Jeśli uprawia się sport trzeba już w trakcie wysiłku uzupełniać wodę. Dla sportowców najlepiej sprawdzają się napoje izotoniczne.
Napoje izotoniczne – dlaczego skutecznie uzupełniają elektrolity latem?
Wiele osób myli napoje izotoniczne z popularnymi energetykami, a przecież to nie to samo. Izotoniczny napój nie zawiera dodatku cukru ani dużej ilości dwutlenku węgla. Przede wszystkim nasycony jest potrzebnymi w czasie wysiłku pierwiastkami, a także witaminami, dzięki temu organizm może dłużej wytrzymywać intensywny wysiłek, bez przykrych dolegliwości, takich jak skurcze, czy drżenie mięśni. To szczególnie istotne dla osób, które odbywają regularne treningi i biorą udział w zawodach.
Napoje dla sportowców regulują gospodarkę wodno-elektrolitową, przyczyniając się do osiągania optymalnych wyników. Tutaj nie ma znaczenia pora roku, gdyż intensywny wysiłek prowadzi do utraty elektrolitów wraz z potem, choć jak wiadomo większej ich utracie sprzyja uprawianie sportu latem na powietrzu. Płyn izotoniczny powoduje wyrównanie ciśnienia osmotycznego, czyli stan w którym stężenie krwi jest równe stężeniu elektrolitów zawartych w napoju izotonicznym.
Napoje dla sportowców – najlepsze wchłanianie elektrolitów wraz z wodą
Wody wysokozmineralizowanej nie można pić w trakcie wysiłku. Powoduje ona bowiem powstawanie kolek i przykrego przepełnienia, co uniemożliwia wykonanie efektywnego treningu. Stąd opracowanie płynu izotonicznego, o takim samym składzie jonów soli, jak płyny ustrojowe okazało się przełomowe dla sportowców. Optymalna ilość składników odżywczych w organizmie powoduje utrzymanie homeostazy, co przyczynia się do osiągania najlepszych wyników sportowych, nawet w trudnych warunkach.
Woda niskozmineralizowana, uzupełniania o 1-2 szklanki wysokozmineralizowanej najlepsza jest to spożycia latem dla osób, które prowadzą zwykły tryb życia. Wszelkie dodatki cukrów i substancji słodzących zaburzają już równowagę w organizmie i powodują, że uzupełnianie wody nie jest optymalne. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym konieczny jest napój izotoniczny, który najlepiej poradzi sobie z uzupełnianiem potrzebnych pierwiastków.
Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzać ze spożyciem wody, gdyż jej nadmiar również może nam szkodzić. Optymalna ilość wody to taka, przy której układ moczowy działa prawidłowo. Zatem odpowiedzi, ile należy pić wody latem, trzeba szukać obserwując własny organizm. Izotoniczny napój to z pewnością odpowiedni opcja w czasie bardzo wysokich temperatur i konieczności wykonania treningu.