Jak chronić własność intelektualną w sieci?

Jak chronić własność intelektualną w sieci?

W XXI wieku niemal każdy ma dostęp do Internetu. Większość z tych osób na co dzień korzysta z różnego rodzaju portali społecznościowych takich jak Facebook a także używa popularnych komunikatorów i wysyła maile. Każdy jest coraz bardziej świadomy faktu, że w sieci nic nie pozostaje bez echa i nikt nie jest anonimowy. Każdy jest też swego rodzaju twórcą. Coraz więcej osób prowadzi blogi lub stara się spieniężyć swoje działania w social mediach. Nikt nie chce, żeby ktoś inny bezprawnie zabierał jego własność, także w sieci, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie ją chronić. Na początek warto wiedzieć, co to właściwie jest ta cała własność intelektualna.

Według definicji własność intelektualna to coś, co powstało dzięki procesowi intelektualnemu i równocześnie jest chronione przez prawo. Chodzi tutaj między innymi o prawa autorskie na przykład do książek, publikacji, dzieł plastycznych, prawa do nazwy i loga firmy czyli do znaków towarowych. Zaliczają się tutaj również nagrywane podcasty, artykuły na blogach i nagrywane na przykład na YouTube filmy. Swoją własność intelektualną w sieci można chronić na wiele różnych sposobów. Jednocześnie w przypadku naruszenia własności intelektualnej mogą się odbyć sprawy o zapłatę określonej sumy pieniędzy w ramach odszkodowania.

Prawa autorskie

Prawa autorskie do swoich dzieł nabywa twórca na mocy prawa – nie wymagają żadnego zgłoszenia ani rejestracji. Prawa autorskie obejmują między innymi loga firm, etykiety, wygląd produktów, teksty (na blogach czy innych stronach internetowych) a także wiele innych. Dlatego jeśli ktoś będzie chciał nabyć czyjąś własność intelektualną objętą prawami autorskimi poprzez zasiedzenie, można podjąć kroki prawne.

Znaki towarowe

Te, w przeciwności do własności intelektualnej, trzeba zabezpieczyć, poprzez zgłoszenie znaku towarowego do Biura Patentowego. Decydują się na to szczególnie Ci, którzy odnoszą sukcesy i są w sieci rozpoznawalni i dlatego nie chcą, żeby ktoś się pod nich podszywał i robił im konkurencję. Znaki towarowe zwykle obejmują nazwę i logo firmy. Zabezpieczenie jest ważne przez 10 lat. Potem można je przedłużyć. W razie problemów po zarejestrowaniu znaku może pomóc adwokat. Na przyznanie prawa do znaku towarowego czeka się zwykle około roku.

Wzory przemysłowe

To dotyczy tworów, które nie są innowacyjne a mimo to różnią się od innych podobnych produktów, które oferują konkurencyjne firmy. Mogą się od nich różnić na przykład kształtem, kolorem czy formą. Jako wzory przemysłowe najczęściej chroni się opakowania, butelki, etykiety lub meble. Taką możliwość daje prawo cywilne. Żeby zastrzec produkt jako wzór przemysłowy, podobnie jak w przypadku znaku towarowego, należy złożyć pisemny wniosek do Biura Patentowego. Prawo do wzoru przemysłowego jest przyznawane w przeciągu kilkunastu dni.

Zniesienie współwłasności

Prawa autorskie zwykle są własnością jednej osoby, gdy ta podpisuje się pod tekstem, obrazem itd. własnym nazwiskiem. Czasem jednak mogą one przysługiwać większej grupie osób, na przykład wydawnictwu. O współwłasności mówimy wtedy, kiedy ta sama rzecz przysługuje kilku osobom a wszystkie z nich mogą dowolnie zarządzać swoją częścią bez konieczności informowania o tym pozostałych i bez jej zgody. Jednocześnie każdy ze współwłaścicieli ma prawo do żądania zniesienia współwłasności. Jest to prawo, które nie ulega przedawnieniu i nie da się go w żaden sposób wyzbyć. Zniesienie współwłasności polega na zniesieniu stosunku prawnego, jaki łączy współwłaścicieli. W wyniku tego procesu wyzbywa się praw do własności. Jest to często wybierane rozwiązanie, jeśli współwłaściciele przez dłuższy czas nie mogą dojść do porozumienia.

Co zrobić, gdy ktoś naruszy własność intelektualną?

Najskuteczniejsze w tym przypadku jest podjęcie kroków prawnych – sąd najczęściej przyznaje odszkodowanie, które musi zapłacić osoba pozwana pozywającemu. Często takie sprawy załatwia się jednak polubownie, bez konieczności wnoszenia sprawy do sądu, na mocy porozumienia stron. Nikt nie może naruszać cudzej własności intelektualnej – tylko właściciel ma prawo do zarządzania nią.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij