Historia kaloryfera

Historia kaloryfera

Od komfortu cieplnego, jednej z najważniejszych potrzeb człowieka, w niektórych regionach świata, zależało przetrwanie gatunku. Tam, gdzie człowiek zmagał się z zimnem, próbowano ciepło ujarzmić budując paleniska (pierwsze kontrolowane źródło ciepła), kurne chaty (ogrzewane ogniem w centralnym punkcie domu oraz dymem), pierwsze kominki (ognisko umieszczone w miejscu, z którego można odprowadzić dym) i piece, w tym piece ceramiczne służące do ogrzewania kilku pomieszczeń (namiastka centralnego ogrzewania).

Starożytni Rzymianie (prawdopodobnie także Grecy i na pewno Turcy) poszli o krok dalej – wykorzystali ciepło do kompleksowego ogrzewania pomieszczeń – w ruinach ich posiadłości znaleziono instalacje służące do ogrzewania podłogowego. Dziś miejsce ogniska zajęły grzejniki, bez których trudno wyobrazić sobie mieszkanie czy dom.

Historia grzejnika

Grzejnik, potocznie zwany kaloryferem (z fr. calorifère), pojawił się w 1855 roku w Sankt Petersburgu. Wynalazcą był Franz San Galli, inżynier, publicysta oraz polityk, mieszkający w Rosji Niemiec pochodzący z rodziny o włoskich korzeniach. „Ciepła skrzynka”, jak nazwano wynalazek, funkcjonował na zasadzie znanej i wykorzystywanej do dziś – krążącej w systemie rur i grzejników sprężonej parze wodnej. San Galli opatentował swoją „baterie” (w j. rosyjskim synonim grzejnika), który wkrótce w błyskawiczny sposób został rozpowszechniony na całym świecie. W 2005 roku, z okazji 150 rocznicy zamontowania pierwszego grzejnika w Sankt Petersburgu, przed elektrociepłownią w Samarze stanął mierzący ok. 2 metry wysokości i ważący 200 kg pomnik żeliwnego grzejnika – na zwieńczeniu żeberek kaloryfera widnieje sylwetka wylegującego na parapecie kota. W Polsce pomnik kaloryfera znajduje się w Stąporkowie, Mieście Grzejników, skąd pochodziło 96% produkowanych żeliwnych kaloryferów.

Formy, kształty, materiały

Grzejniki przechodziły i przechodzą ewolucję – pierwsze produkowane egzemplarze były ciężkie, żeliwne, w formie żeberek. W latach 30 XX wieku pojawiły się pierwsze grzejniki pokojowe płytowe, zaczęto wykorzystywać inne materiały do ich produkcji (stal, aluminium, miedź), wykorzystywać różne sposoby przesyłania ciepła (konwekcyjne np. płytowe, członowe, rurowe lub promieniujące np. płaszczyznowe ścienne, podłogowe, sufitowe). Współczesne grzejniki dekoracyjne, zdecydowanie bardziej wydajne i tańsze w eksploatacji, działają na zasadzie znanej od lat – służą do wymiany energii cieplnej pomiędzy gorącą wodą lub parą znajdująca się w ich wnętrzu, a chłodnym powietrzem na zewnątrz.

Jeszcze o grzejnikach

Nie ma pomieszczenia, gdzie kaloryfer nie byłby potrzebny. Producenci wychodząc na przeciw potrzebom klientów prezentują bardzo bogate oferty najnowocześniejszych produktów. Na stronie AG Grzejniki Design (po wpisaniu w wyszukiwarkę np. frazy „grzejniki pokojowe Wrócław„) można znaleźć propozycje grzejników do różnych pomieszczeń (pokojowe, łazienkowe), grzejników dekoracyjnych (np. grzejniki dekoracyjne łazienkowe), zakładkę „grzejniki kanałowe” oraz z niezbędnymi akcesoriami tj. maty, zawory.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij