Gdzie grać w szachy? Kluby szachowe, internetowe platformy…
Szachy to gra, która chyba nigdy nie straci na popularności. Chętnie jej tajniki poznają jeszcze kilkulatkowie, partyjki uwielbiają rozgrywać także seniorzy. Możliwości grania w szachy nie brakuje, nowoczesne technologie zwiększają szanse na turnieje właściwie o każdej porze dnia i nocy. Gdzie więc można grać w szachy?
Gra w klubach szachowych
W każdym większym mieście działają kluby szachowe. Niektóre z nich mają wieloletnią tradycję. Oprócz zrzeszania sympatyków szachów, w takich miejscach organizuje się również naukę gry, przeprowadzane są regularnie pojedynki szachistów. Kluby szachowe znajdziesz z pomocą klubszachowy.pl, największe z nich znajdują się m. in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Trójmieście. Ich oferta może być zróżnicowana, dobrze jest sprawdzić, jakie zajęcia lub rozgrywki zapewnia wybrany klub.
Platformy do grania w szachy
Internetowych platform do grania w szachy jest całkiem sporo. Trzeba jednak wiedzieć, co wziąć pod uwagę przy ich wybieraniu. Istotna jest liczba zawodników. Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz mógł zagrać partyjkę zarówno w dzień, jak i w nocy. Ważne jest także to, by na takiej stronie dostępne były różne stopnie zaawansowania. Niektórzy dopiero zaczynają przygodę z szachami, inni doskonale znają ich zasady i rozgrywają pojedynki dla satysfakcji. Wbrew pozorom istotny jest również interfejs platformy. Nie każda strona jest tak samo przyjazna dla użytkowników, z niektórych chętniej się korzysta, dotyczy to nie tylko kwestii wizualnych. Gdzie więc grać w szachy online?
Chess.com
Chess.com to chyba jedna z najpopularniejszych platform do grania w szachy i to o zasięgu międzynarodowym. Powstała 13 lat temu, ma przyjazny interface, wiele funkcjonalności, początkujący gracze znajdą na niej sporo wskazówek dotyczących szachów. Na korzyść jest także wielu zawodników i to na każdym poziomie. Nie ma więc obaw, że ktoś będzie miał problem z tym, żeby wybrać odpowiedniego przeciwnika. Choć Chess.com to platforma międzynarodowa, jest dostępna także w polskiej wersji językowej, nie trzeba znać języka angielskiego, by z niej korzystać.
Chess24.com
Na popularności zyskuje platforma Chess24.com. Aby z niej korzystać, trzeba jednak znać język angielski, strona nie jest dostępna w polskiej wersji językowej. Młodzi ludzie chętnie z niej korzystają, ponieważ daje ona spore możliwości nauki. Można podglądać rozgrywki innych, a to często cenna wskazówka, jak rozgrywać własne pojedynki. Skorzystać można również ze sporej bazy kursów i e-booków z objaśnionymi zasadami gry.
Lichess.org
Lichess.org to platforma, którą szybko polubili polscy użytkownicy. To, co ją wyróżnia, to przyjazny interfejs, prosta obsługa, wielu użytkowników. Na stronie można nie tylko rozgrywać pojedynki, ale też uczyć się i oglądać rozgrywki innych. Dostępne jest również forum dla graczy, na którym można poznać innych miłośników szachów.