Czy wymiennik ciepła zastosujemy w domku sezonowym?
Domek sezonowy z założenia jest miejscem rekreacji oraz zabawy. Najczęściej jednak kojarzy się on wyłącznie z sezonem letnim. Dlaczego? Ponieważ niewiele osób decyduje się na instalację ogrzewania w tego typu budynku. Sprawnie działające centralne ogrzewanie w domku sezonowym nie jest jednak niemożliwe.
Wystarczy odrobina wiedzy oraz pomoc wykwalifikowanego fachowca, aby w krótkim czasie móc cieszyć się domkiem sezonowym także w okresie zimowym. Jednym z podstawowych elementów centralnego ogrzewania jest wymiennik ciepła. Czy jego instalacja jest możliwa również w przypadku domku sezonowego?
Wymiennik ciepła a domek sezonowy – co trzeba wiedzieć?
Jak sama nazwa wskazuje wymiennik ciepła to urządzenie, które pośredniczy w wymianie ciepła pomiędzy dwoma ośrodkami. Na rynku spotkać można wiele różnych modeli tego urządzenia. Czym różnią się one pomiędzy sobą? Przede wszystkim sprawnością wymiany cieplnej. W praktyce oznacza to, że im większą sprawność posiada urządzenie, tym mniejsze będą straty energii podczas przekazywania ciepła. Nie bez znaczenia jest również cena. Najtańsze modele rozpoczynają się już od kilkuset złotych.
Oczywiście producenci wymienników ciepła przygotowali również specjalną ofertę dla nieco bardziej wymagających klientów. Tutaj jednak ceny rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych. Droższe modele wymienników ciepła odznaczają się przede wszystkim lepszym odpornością na zmienne warunki pogodowe, a także oferują one dużo większą sprawność. Z przytoczonych w tym akapicie powodów do domku sezonowego bardziej odpowiedni będzie nieco droższy model wymiennika ciepła.
Domek sezonowy ze względu na swoją konstrukcję nie został stworzony do zbyt efektywnego utrzymywania stałej temperatury, dlatego niska sprawność wymiennik ciepła a co za tym idzie dodatkowe straty energii dostarczanej mogą spowodować, że temperatura w domku sezonowym będzie poniżej akceptowalnej wartości. Inwestycja w droższy model tego urządzenia może zwrócić się w dłuższym okresie czasu, ze względu na niższe koszty eksploatacji domku sezonowego.
Gruntowy wymiennik ciepła a domek sezonowy – czy warto?
Jednym z najbardziej opłacalnych modeli wśród wymienników ciepła jest model gruntowy. Taki model wymiennika ciepła pośredniczy w wymianie cieplnej pomiędzy gruntem a pomieszczeniem domku sezonowego. Dlaczego instalacja gruntowego jest tak opłacalna w domkach sezonowych? Wynika to ze stosunkowo dużego potencjału energetycznego, jaki w sezonie zimowym posiada grunt.
Ponieważ bardzo wolno oddaje on ciepło, jego temperatura jest zazwyczaj dużo wyższa od temperatury powietrza. Z tego powodu gruntowy wymiennik ciepła będzie dużo efektywniejszym rozwiązaniem, niż instalacja wymiennika ciepła, który będzie pośredniczył w wymianie cieplnej z powietrzem.
Wymiennik ciepła a niska temperatura powietrza
Skuteczność wymiennika ciepła jest ściśle powiązana z temperaturą, jaka panuje na zewnątrz. Szczególnie wrażliwe na wahania temperatury są wymienniki ciepła, które znalazły swoje zastosowanie w wymianie cieplnej z powietrzem. Im niższa temperatura otoczenia tym skuteczność wymiennika ciepła będzie niższa.
Dodatkowym problemem, z którym borykać muszą się zwłaszcza właściciele słabo ogrzanych domków sezonowych, jest nawarstwiający się na powierzchni wymiennika ciepła lód. Stopienie lodu wymaga dostarczenia dużo więcej energii, wskutek czego mniej energii zostanie dostarczone do domku.
Ogrzewanie domku sezonowego a izolacja budynku
Istotny wpływ na utrzymanie stałej temperatury w domku sezonowym w sezonie zimowym ma zastosowana izolacja. W przypadku jej braku nawet najbardziej wydajne wymienniki ciepła nie będą w stanie zapewnić komfortowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domku. Izolacja ta wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Izolacja domku sezonowego powinna składać się z kilku warstw. Pierwszą z nich może być zwykły styropian. Na kolejne warstwy mogą składać się dowolne materiały, które dobrze izolują ciepło. Aby zachować estetykę wyglądu domku sezonowego, całą izolacją warto pomalować.
Alternatywny sposób odzyskiwania ciepła – wymienniki ciepła białostockiej firmy Bartosz