Czy warto studiować bibliotekoznawstwo? Jakie są perspektywy zawodowe?
Znalezienie swojej drogi życiowej nie jest łatwe. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki kierunek wybrać? Decyzja powinna być przemyślana. Dziś przedstawimy Wam kierunek jakim jest informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych.
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo – poznaj ten kierunek studiów
Na pewno coraz większą popularność zyskuje kierunek jakim jest bibliotekoznawstwo i informacja naukowa. Przygotowuje on do różnego rodzaju zawodów, szczególnie takich, gdzie wymagana jest wiedza oraz praktyczne umiejętności zarówno z zakresu organizacji, jak i komunikacji. W pracy często wykorzystuje się dokumenty piśmiennicze, a także niepiśmiennicze. Jednocześnie kierunek studiów nastawiony jest na edukowanie w sferze jednostek bądź grup społecznych. Jest bardzo ciekawy, gdyż studenci odbywają naprawdę wiele godzin praktyk, gdzie uczą się realnej wiedzy. Opanowują programy komputerowe, ale i doskonalą swoje słowne i pisemne wypowiedzi. Uczą się gromadzić źródła informacji. Karta przedmiotów jest również niezwykle ciekawa. Obejmuje choćby nauki o komunikacji społecznej, a także literaturoznawstwo czy językoznawstwo. Studenci bibliotekoznawstwa uczą się również zarządzać jakością. Zdobywają też wiedzę z zakresu informatyki, która jest im potrzebna do katalogowania.
Gdzie można pracować kończąc informację naukową i bibliotekoznawstwo?
Studia bibliologiczne są bardzo ciekawe i nastawione na zajęcia praktyczne, tym bardziej że bibliotekoznawstwo obejmuje szereg zagadnień naukowych. Absolwent bibliotekoznawstwa ma duże możliwości podjęcia pracy. Może pracować w bibliotekach polskich, ale też prowadzić system informacyjny biblioteki. Pracę po bibliotekoznawstwie można znaleźć też w centrach informacji, do których należą centra biznesowe czy też centra turystyczne bądź bibliograficzne. Pracę można znaleźć także w wydawnictwach, księgarniach czy domach kultury, a więc wszędzie tam, gdzie wymagana jest wiedza, ale też umiejętność wyszukiwania oraz selekcjonowania różnego rodzaju informacji. Można również podjąć pracę jako recenzent. Zatem, jeżeli jesteście miłośnikami literatury, ale też uwielbiacie zdobywać wiedzę i wciąż podnosić swoje kwalifikacje, to taki kierunek jest wręcz dla Was idealny. Bibliotekoznawstwo w Katowicach można studiować choćby podyplomowo. Jest to propozycja dla absolwentów kierunków takich jak: filologia polska, socjologia, czy pedagogika.
Dla kogo informacja naukowa i bibliotekoznawstwo jest dobrym wyborem?
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo jest doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które chcą znaleźć stabilne zatrudnienie. Nie można zapominać, że rynek pracy wciąż się zmienia. Jednocześnie wciąż poszukiwani są specjaliści, którzy będą posiadali zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności. Taki kierunek naprawdę daje dobre perspektywy zawodowe. Rzeczywiście można zatrudnić się nie tylko w bibliotece, ale też w wydawnictwie. Można też realizować swoje pasje, organizując spotkania naukowe, czy wieczorki poetyckie lub spotkania autorskie z pisarzami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że istnieją stosunkowo duże wymagania wobec studentów, które obejmują choćby retorykę i tworzenie wypowiedzi zarówno ustnych, jak i pisemnych. Jeżeli więc zastanawiacie się nad tym kierunkiem, to sprawdźcie informacje na stronie: ire-studia.edu.pl.