Bezpieczeństwo budynków użyteczności publicznych - systemy monitoringu, alarmowe, przeciwpożarowe

Bezpieczeństwo budynków użyteczności publicznych – systemy monitoringu, alarmowe, przeciwpożarowe

Budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły, szpitale, urzędy, kina czy teatry, są codziennie odwiedzane przez dużą liczbę osób. Ich system bezpieczeństwa powinien być więc niezawodny. Zwłaszcza, że w sytuacjach kryzysowych tłum ma tendencję do ulegania panice. Ponadto, duża liczba osób na małej powierzchni stanowi grupę niejednolitą: znajdują się w niej osoby w różnym wieku, o różnej sprawności fizycznej i odporności na stres. System bezpieczeństwa powinien działać więc sprawnie i klarowanie dla wszystkich. Na szczęście, dzięki rozwojowi techniki i elektroniki, dysponujemy obecnie wieloma sprawdzonymi systemami, które w skuteczny sposób zapobiegają, ostrzegają i reagują w razie niebezpieczeństwa.

Ochrona przeciwpożarowa

Jednym z największych zagrożeń dla budynków użyteczności publicznej jest ogień. Bardzo ważne jest, by systemy przeciwpożarowe szybko wykrywały wszelkie zagrożenia pożarowe, a także, by potrafiły skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia. Ponieważ pożar to zbyt duże zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego, systemy przeciwpożarowe powinny natychmiastowo informować o konieczności ewakuacji.

System wykrywa zagrożenie pożarowe dzięki sprawnemu działaniu poszczególnych jego elementów, takich jak czujka pożarowa, centrala sygnalizacji pożarowej, ręczny przycisk pożarowy ROP oraz wielu dodatkowych podzespołów. Najczęściej występuje on w dwóch odmianach. Pierwsza to system konwencjonalny, a drugi to system adresowalny. Różnice między nimi opierają się na sposobie budowy, kompozycji sieci kablowych, doborze pod kątem wielkości chronionego obiektu bądź rozległości systemu. W stworzeniu adekwatnego systemu przeciwpożarowego liczą się wszelkie detale, dlatego powinien być on opracowany przez profesjonalistów.

Systemy monitoringu

Monitoring to powszechna metoda zapewniania bezpieczeństwa. Pozwala w prosty sposób na kontrolę osób, mienia, czy całych przedsiębiorstw, a w razie włamania, wypadku czy napadu – ułatwia ustalenie przyczyn i stanowi istotny materiał dowodowy w postępowaniu sądowym.

Na monitoring składa się zespół kamer, a także akcesoriów takich jak rejestratory, monitory i klawiatury sterujące. Dzięki tym urządzeniem powstaje telewizja przemysłowa, która bez problemu rejestrować może obrazy uzyskane z kilku jednocześnie działających kamer. Kamery charakteryzują się dużą różnorodnością pod względem wielkości, kształtów, czy paramentów, dzięki czemu łatwiej dobrać odpowiedni ich typ do danych potrzeb. Ale telewizja przemysłowa to nie tylko kamery, lecz także zasilacze, przewody, monitory, klawiatury i inne elementy, które znaleźć można w ofercie sklepu internetowego Fonex.

Systemy alarmowe

Podstawą bezpieczeństwa zawsze będzie sprawny system ostrzegania. Specjalne systemy alarmowe mają za zasadnie sygnalizować wszelkie zagrożenia powiązane z włamaniem bądź napadem. Jest to możliwe dzięki centrali alarmowej, która koordynuje pracę poszczególnych podsystemów, w tym sygnalizatorów.

Systemy alarmowe różnią się między sobą, w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Mogą opierać się na przewodach bądź pozostawać bezprzewodowe. Nie bez znaczenia jest także umieszczenie czujników ruchu w odpowiednich miejscach. Bardzo ważne jest więc powiązanie wiedzy teoretycznej o systemach bezpieczeństwa z wiedzą o konstrukcji konkretnego budynku, który ma być chroniony.

Dzięki temu ludzie ze spokojem mogą przychodzić do urzędu, na koncert, czy na lekcje. A pracownicy danych instytucji mogą być pewni, że w razie niebezpieczeństw podejmą najlepsze decyzje, oparte na rzetelnych danych ze strony niezawodnych systemów ostrzegania.

Jeżeli jesteś zainteresowany omawianymi systemami bezpieczeństwa to zapraszamy do https://www.fonex.pl/

Ewa Kamińska

Ewa Kamińska

Ekspertka ds. e-marketingu z bogatym doświadczeniem w strategiach digitalowych. Autorka licznych publikacji na temat efektywnego wykorzystania narzędzi marketingowych w internecie. Wolny czas spędza na zgłębianiu tajników UX/UI designu.

Artykuły: 124

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *