Jak testować skuteczność działania antywirusa

W dobie wielu współczesnych zagrożeń, firmy oraz innego rodzaju przedsiębiorstwa, posługujące się komputerami i sieciami łączonymi, starają się stosować różnego rodzaju zabezpieczenia w postaci antywirusów. Wiele firm uważa, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, jakie tylko można wykorzystać w praktyce. Do dzisiaj panuje przeświadczenie, że komputer posiadający antywirusa jest nie do sforsowania, przez osoby trzecie.

Tak naprawdę jest to bardzo mylny obraz rzeczywistości, ponieważ w praktyce nie wygląda to tak idealne. Należy zapamiętać, że poszczególne antywirusy, różnią się między sobą i każdy z nich, posiada, zupełnie inny system działania, jak i skuteczność, która poprawia się z każdą następną aktualizacją.

Zmiany są ważne

Aktualizowanie na bieżąco bazy sygnatur wirusów, jest w stanie poprawić bezpieczeństwo, ale z czasem dane oprogramowanie wydaje się bardzo przestarzałe i zaczyna sobie coraz gorzej radzić z ogólną ochroną systemu. Należy pamiętać, że ogólne zasady bezpieczeństwa uzależnione są od poszczególnych warstw danego oprogramowania. Jeśli wszystkie warstwy, są chronione w dokładnie taki sam sposób, to rzeczywiście antywirus jest w stanie zapewnić nam stabilną ochronę przez lata. Każda firma świadcząca poważne usługi stawia przede wszystkim na bardziej zaawansowaną heurystykę, ponieważ pozwala ona zupełnie inaczej analizować i likwidować ewentualne zagrożenia. Należy mieć świadomość, że jeśli moduły antywirusa, różnią się w znaczący sposób parametrem skuteczności, to taki stan rzeczy, może się przełożyć na ogólne bezpieczeństwo komputera, jak i danych.

Jak zapobiegać słabej ochronie

Jeśli dana firma decyduje się na implementację systemu antywirusowego, to powinna zrobić to w określony sposób, za pośrednictwem specjalistów z branży IT. Jeśli mamy odpowiednich fachowców, to wtedy możemy zająć się ogólnym testowaniem antywirusa. Jest to ważny z punktu widzenia każdej firmy proces technologiczny, który rzeczywiście pozwala nam na zainfekowanie niewielkiego pliku, a następnie poddanie go działaniu antywirusa. Wtedy już doskonale wiadomo, jak dany antywirus, poradził sobie z ogólną ochroną komputera. Takie metody diagnostyczne z początku wydają się bardzo niebezpieczne, ale ostatecznie trzeba przyznać, że tylko poznając sposób działania konkretnego systemu antywirusowego, można przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Dobra heurystyka

Tak więc tego typu działanie, jak się okazuje, ma swój cel i faktycznie trzeba przyznać, rację, ponieważ taki sposób naprawdę się opłaca. Oczywiście im szybciej uda się rozpoznać zagrożenie, tym łatwiej je wyeliminować. Antywirusy i inne programy zabezpieczające, mają przede wszystkim na celu współdziałanie z całym komputerem, a co za tym idzie, antywirus powinien uczyć się, co jest wirusem i co należy likwidować. Zaawansowana heurystyka pozwala więc na wcześniejsze wykrywanie zagrożeń, nawet jeśli wszystkie inne programy zawiodą. Warto więc mieć świadomość, że możemy się dzisiaj o wiele wcześniej ochronić przed zagrożeniami, zanim one rzeczywiście spowodują nam wielkie szkody w systemie czy w plikach. To najlepsze rozwiązanie, na jakie można się zdecydować. Warto więc mimo wszystko stawiać na lepszą opcję, zwłaszcza jeśli daje nam to zwiększoną ochronę danych. Każda szanująca się firma, chce chronić dane, jak i komputery, dlatego konieczność stosowania antywirusa, istnieje i nie wolno pozostawić systemu bez dodatkowej ochrony.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij