4 sposoby na przyspieszenie pracy firmowych komputerów

Wielu pracowników firm skarży się na działanie służbowych komputerów, używając w tym celu m.in. słów „złom”, „szmelc” lub „rupieć”. Nie zawsze jest to wymówka służąca do zamaskowania lenistwa. Zdarza się bowiem, że sprzęt faktycznie działa znacznie wolniej niż powinien i sprawdzający go kierownik sam jest mocno zaskoczony słabym funkcjonowaniem komputera.

Czy powinien on od razu poinformować okoliczne firmy informatyczne (Wrocław pełen jest takowych)? Okazuje się, że nie! Istnieją bowiem łatwe sposoby, pozwalające przyspieszyć działanie nawet najstarszego urządzenia. Jak się za to zabrać?

Usunięcie niepotrzebnych aplikacji

Warto regularnie usuwać stare, nieużywane programy. Niemal każdy komputer zawiera co najmniej kilka takich aplikacji, które zajmują miejsce na dysku, a niejednokrotnie spowalniają uruchamianie urządzenia, ponieważ startują razem z systemem, by rozpocząć pracę w tle. Nie warto marnować mocy obliczeniowej procesora oraz pamięci RAM na tego typu niepotrzebne procesy.

Pozbycie się adware

W sieci krąży wiele złośliwych, niewielkich programów, które prześladują użytkowników poprzez uporczywe wyświetlanie niechcianych reklam, podmienianie strony startowej w wyszukiwarce czy inne, drobne utrudnienia. Warto się takich aplikacji regularnie pozbywać, a – w razie wystąpienia takiej konieczności – zwrócić się do firmy oferującej outsourcing IT. Wrocław, Szczecin czy Białystok – każde większe miasto pełne jest takich firm, a mniejsze aglomeracje również nie mają się czego wstydzić. Specjalista dostępny „na godziny” naprawi komputer, a firma nie musi w tym celu zatrudniać kolejnego pracownika na etat. Oszczędność jest podwójna – bo szybszy sprzęt to przecież także bardziej efektywni pracownicy.

Instalacja Linuxa

Wiele ogólnie dostępnych, płatnych aplikacji, posiada swoje darmowe odpowiedniki. Podobnie, jak sam system operacyjny – Linux – jest darmowy, tak i programy typu Open Office pobrać można bezpłatnie. Jest to ciekawa alternatywa dla firm, ponieważ oprogramowanie tego typu działa szybciej, a wspomniany system operacyjny znacznie gorzej obsługuje np. gry komputerowe.

Pozwala to w łatwy sposób uniknąć niechcianych zabaw pracowników w czasie pracy. Sama instalacja Linuxa może nie być łatwa dla wszystkich, dlatego warto w tym celu skontaktować się z firmą, która świadczy usługi informatyczne. Wrocław, Legnica czy Katowice – takich podmiotów działa wiele i każdy z nich powinien sobie z instalacją Linuxa łatwo poradzić. Istnieje również możliwość korzystania z usług tego typu firm na zasadzie „abonamentu”, który gwarantuje, że specjaliści są dyspozycyjny przez 24h / dobę.

Wybór skromniejszej szaty graficznej

Jeżeli jednak wybór firmy pada na Windowsa, to wiele mocy obliczeniowej urządzenia można zaoszczędzić poprzez ustawienie „mniejszych detali”. Poszczególne konfiguracje angażują bowiem komputer w różnym stopniu, a – jak wiadomo – im prostsze ustawienia, tym mniej pamięci będzie absorbowane.

Czyszczenie rejestru

W rejestrze systemu Windows znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat urządzenia – również te, które straciły już aktualność i… użyteczność. Warto więc od czasu do czasu ręcznie wyczyścić rejestr ze zbędnych wpisów. Nie wymaga to zbyt dużej wprawy, ponieważ istnieją specjalne aplikacje, które robią to za nas. Jedną z nich, powszechnie znaną, jest Ccleaner.

Posiada on również wiele odpowiedników, których zadaniem jest jedna rzecz – przyspieszenie działania urządzenia. Z tym punktem wiąże się również kwestia ustawień „msconfig”. Wystarczy uruchomić proces o takiej nazwie poprzez wiersz polecenia (Start → Akcesoria) i wyłączyć uruchamianie przy starcie systemu tych aplikacji, które będą jeszcze potrzebne i nie można ich odinstalować, ale które nie muszą się automatycznie uruchamiać przy każdym starcie systemu, bo są rzadko używane.

Defragmentacja dysku

Jednym ze sposobów na przyspieszenie pracy komputera jest defragmentacja dysku. Uwaga! Proces ten może trwać nawet kilka godzin, więc najlepiej przeprowadzić je podczas dłuższej przerwy świątecznej, kiedy pracownicy przebywają na urlopach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij